Michal Hogenauer

Skinny Bitch

Celovečerní film

Kristína, která se nečekaně rozešla se svým dlouholetým přítelem, se na léto připojuje ke kamarádskému páru, který má v plánu pár týdnů kočovat se svým food truckem s batátovými hranolkami po tuzemských hudebních festivalech. Potřebuje si srovnat věci v hlavě a poprat se s emocemi, které pořádně ani nezná. Dostává se do víru hudebních parties, nekonečných alkoholových večírků, náhodných setkání, tance a vůně spáleného oleje. A právě v té chvíli o sobě dává poprvé vědět první covidová vlna.

Bio

Michal Hogenauer (1984) vystudoval propagační grafiku, fotografii, a katedru režie na FAMU. Jeho absolventský film s názvem Tambylles (2012) měl premiéru v sekci Cinéfondation na filmovém festivalu v Cannes. V roce 2015 spoluzaložil filmovou edukační platformu Cinergy Prague. Od roku 2017 byl tři roky uměleckým dramaturgem festivalu MFF Febiofest Praha. Na mezinárodním festivalu Karlovy Vary 2019 měl premiéru jeho celovečerní debut Tiché doteky. V současné době dokončuje svůj druhý celovečerní film s názvem V korunách stromů je klid.

Eliška Kováříková, Kateřina Kováříková, Adam Struhala

Luigi

Celovečerní film

Na Sardinii právě skončily letní prázdniny a Luigi, který čerstvě odmaturoval, nemá do budoucna žádné plány. Znuděně se potlouká mezi otcovou autodílnou a vesnicí a na Instagramu sleduje nové životy svých spolužáků, kteří odjeli z ostrova dál studovat.

Luigi tím vším pohrdá, stejně jako obyčejnou prací. Jeho každodenní osamělost narušují jen otravná auta turistů, hledajících nedaleký kaňon.

Když jej otec postaví před ultimátum, že si buď do konce týdne najde práci, nebo nastupuje u něj v autodílně, Luigi musí jednat. Ráno tak stojí vedle profesionálních průvodců před kaňonem s tabulí „Guided tour“. Do svojí skupiny ale nabírá s přirážkou ty, které ostatní odmítli, protože by nezvládli náročný výstup – důchodce s holemi, lidi s malými dětmi nebo dramatickou obezitou. Luigi s potěšením sleduje, jak se jeho ledvinka rychle plní bankovkami. Právě si vydělal stejně, jako za měsíc práce v dílně. Podivná a nesourodá skupina turistů z různých zemí se může vydat na dno kaňonu na výlet, který se pro ně neodvratně musí proměnit v adrenalinový zážitek a Luigiho přiměje podívat se na svět trochu jiným pohledem.

Bio

Sestry Eliška a Kateřina Kováříkovi studovaly obě na FAMU – Eliška scenáristiku, Kateřina produkci a spolupracovaly spolu na několika projektech. Eliška a Adam Struhala tvoří již několik let nerozlučné tvůrčí duo. Poznali se na Famu na katedře scenáristiky a dramaturgie, a od té doby spolu píší scénáře, rozhlasové hry, režírují filmy a také (společně s Kateřinou) vedou Kurzy filmového herectví pro děti. Eliška pochází z rodiny výtvarníků a vystudovala původně architekturu. V roce 2019 získala za scénář k filmu Vzteklá krása cenu Filmové nadace a Na FAMUFESTU zvítězila třikrát v kategorii Nejlepší nezrealizovaný scénář (v r. 2018, 2019 a 2022). Kateřina je v současnosti ředitelkou dětských táborů Aertěk (pod kinem Aero) a vede zde i kurzy herectví. Adam se narodil do rodiny knihkupců a filmařů a už od malička věděl, že chce točit filmy. Jejich krátkometrážní film Příběh hrůzostrašné Eliz byl nominovaný na Ceny české filmové kritiky a na Českého lva.

Terézia Halamová

Hodina medzi psom a vlkomi

Celovečerní film

Roadmovie o pětici striptérů, na jejich každoroční štaci Českou republiku, Polskem až na Slovensko. Jejich našláplá noční vystoupení se proplétají s všednodenními scénami z ospalých maloměst. Taneční řemeslo je ta nejčistším věc, kterou nejmladší z nich, Ruda, v životě plném nepochopení a bezmoci zná. Jejich skupina, konfrontovaná pouze se dvěma krajními postoji – absolutní touhou a naprostým opovržením, se pomalu rozpadá. Nejtěžší je pro něj srovnat se s tím, že nedokáže ovlivňovat věci kolem sebe, ale je na dobré cestě zjistit, nad čím opravdu kontrolu mít může. Pouští se do světa zdánlivě plného možností, ale u lidí naráží jen na nezájem o jeho přítomnost. Srdce mu láme jeho vlastní naivita a dětská trucovitost ho nutí pochybovat o smyslu konání dobra.

Bio

Terézia Halamová studuje režii na pražské FAMU. Pracuje na hraných i dokumentárních filmem a jako asistentka režie nebo produkce také na komerčních projektech. Její krátké filmy byly vybrány na řadu festivalů a získaly několik ocenění, například v soutěžích Akcelerátor České Televize, Papaya Young Directors nebo na festivalu Zubroffka.